Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ticaret esyasinin zekat i nasil hesaplanir? Her çesit ticaret mali nisaba , yani 85 gram altinin degerine ulastiginda zekat a tabidir.Semure bin Cündüb (r.a) bununla

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ticaret esyasinin zekati nasil hesaplanir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ticaret esyasinin zekati nasil hesaplanir?
  Her çesit ticaret mali nisaba, yani 85 gram altinin degerine ulastiginda zekata tabidir.Semure bin Cündüb (r.a) bununla ilgili olarak söyle bir hadis rivayet eder:
  "Resulullah (s.a.v) satis için hazirladigimiz seylerden zekat vermemizi emrederdi" ( Ebu Davud, Zekat: 3)
  Senenin basinda nisap miktarinda olan ticaret mallarinda, sene sonundaki piyasa fiyatlari esas alinir.Yalniz KDV hariç tutulur. Çünkü bu para tüccarin degil, maliyenindir.
  Hanefilere göre sene içerisinde nisap miktarindan artis veya eksilis zekata tesir etmez. Fakat sene sonunda ticaret mali nisap miktarindan asagiya düserse, zekata tabi olmaz. Safiilere ve Malikilere göre, nisap miktarina sadece sene sonunda itibar edilir. Buna göre sene basinda nisap miktarinda olmayan bir mal sene sonunda nisaba ulasirsa, zekatini vermek gerekir.
  Cinsleri ayri ayri da olsa, ticaret esyalari birlikte hesaplanir.
  Bir malin ticaret esyasi sayilabilmesi için kar etme niyeti ile fiilen satisa arzetme unsurlarinin bulunmasi gerekir. Baslangiçta ticaret için satin alinmayan bir mal, sonradan ileride satilmak üzere saklanacak olsa, üzerinden bir sene geçmis olmakla zekat düsmez.Fakat otomobil alim satimi yapan biri satmak için aldigi otomobillerden birini bir müddet kullanacak, isi bittikten sonra satacak olsa, o otomobil yine ticaret esyasidir. Zekat verilirken o da hesaplanir.
  Hanefilere göre ticaret malinin zekati kendi cinsinden ödenebilecegi gibi, kiymeti para olarak da ödenebilir. Mesela bir konfeksiyoncu isterse, zekatini elbise olarak, isterse para olarak verebilir.Safii mezhebine göre ise bir malin zekatinin kendi cinsinden ödenmesi gerekir.


  alıntıdır...


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cam Nasıl Yapılır - Cam Hakkında Bilgiler - Erken Dönem Cam Sanatı - Türk Cam Yapımı - Kum
 3. Ticaret, Ticaret Çeşitleri Ve Ticaretin Özellikleri
 4. Maden ve definelerin zekati nasil hesaplanir?
 5. Hisse senedinin zekati nasil hesaplanir?
 6. Para ve altinin zekati nasil hesaplanir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş