Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Güzellik Uzmanı nedir Güzellik Uzmanının görevleri Güzellik uzmanı olmak için neler yapılmalıdır Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlık

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Güzellik Uzmanı Nasıl Olunur

  Sponsorlu Bağlantılar
  Güzellik Uzmanı nedir
  Güzellik Uzmanının görevleri
  Güzellik uzmanı olmak için neler yapılmalıdır


  Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlık, daha güzel, daha genç göstermek için gerekli araç ve makineleri doğru ve bilinçli bir şekilde uygulayan kişidir.

  GÖREVLER  -Cildin yapısını inceler, türünü tespit eder, ihtiyacını belirler,

  -Cildi buhar, süt, tonik ve losyonlar kullanarak temizler, ihtiyacı olan bakımı yapar,

  -Kan dolaşımını sağlamak ve gözenekleri açmak için çeşitli maskeler uygular,

  -Yüzdeki kırışıklıkları giderici işlemler yapar,

  -Yüz ve vücuttaki istenmeyen tüyleri alır,

  -Tırnak bakımı yapar,

  -Vücuda ve yüze masaj uygular,

  -Yüz şekillerine uygun gece ve gündüz makyajı yapar,

  -Bölgesel zayıflama programları uygular,

  -Kullandığı araç ve gerecin bakımını ve basit onarımını yapar.  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER  -Büyüteç,

  -Elektrodyon,

  -Yüksek frekans aletleri,

  -Epilasyon aleti,

  -Manikür, pedikür aletleri,

  -Masaj aletleri,

  Her türlü cilt bakım ürünü vb.  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER  -Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

  -Görme duyusu gelişmiş,

  -Estetik görüş sahibi,

  -Yenilikleri izleyebilen,

  -Sabırlı, titiz ve dikkatli,

  -Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir.  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Güzellik uzmanları, güzellik salonlarında görev yaparlar. Ortam temiz, sakin, genellikle hoş kokulu ve sterildir. Güzellik uzmanları müşterileri ile iletişim halinde çalışırlar ve pazar günü dışında haftanın her günü görev yaparlar. İş genellikle ayakta yürütülür. Müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  -Kuaförlük mezunu olan kişi; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, usta ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sözleşmeli usta eğitici olarak öğretmen gözetiminde görev alabilirler.

  -Meslek elemanlarının, güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon stüdyolarında, büyük otellerde, kozmetik sanayiinde, güzellik malzemesi satan ve pazarlayan işyerlerinde çalışma olanakları vardır.

  -Bu meslekte genellikle kadınlar çalışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır.

  -Meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaförlük ile çok programlı liselerin Kuaförlük bölümlerinde, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ve pratik kız sanat okullarında, ayrıca özel kuruluşların açmış olduğu özel kurslarda verilmektedir.

  Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm Mesleki Eğitim Merkezlerinin Berberlik alanının altında Cilt Bakımı ve Güzellik dalında eğitim verilmektedir.  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI  Anadolu meslek liselerine girebilmek için,

  -İlk öğretim okulu mezunu olmak (ilköğretimden sonra öğrenime ara verenler ile orta öğretim düzeyinde herhangi bir programa bir süre devam etmiş olanlar sınavı kazansalar bile bu okullara alınmazlar).

  -Sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması,

  -Milli Eğitim Bakanlığı'nca Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) bu bölümü tercih ederek başarılı olmak gerekmektedir.

  -Kız meslek/meslek liseleri, çok programlı liseler ile kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak zorunludur.  Mesleki Eğitim Merkezlerine girmek için,

  -14 yaşını doldurmuş olmak,

  -Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

  -Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

  -Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gereklidir.

  -Özel kurslarda eğitim görmek için en az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ  Mesleğin eğitim süresi liselerde 4 yıldır. Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır.  -Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Cilt Bakımı” dalında öğrenim gören öğrenciler, hem lise, hem kurs hem de çıraklık düzeyinde alınan tüm eğitimlerde öğrencilere verilen belli başlı genel kültür derslerinin yanı sıra; cilt bakımı ve kuaförlük alanı, meslek resmi, hijyen, meslekli anatomi ve fizyoloji, mesleki yabancı dil, mesleki kimya, cilt bakımı ve uygulaması, vücut bakımı ve masaj, epilasyon, makyaj, girişimcilik, işletme bilgisi, iş yönetimi, ilk yardım, insan ilişkileri ve iletişim, araştırma teknikleri gibi meslek dersleri de alırlar.

  -Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanında tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.

  -Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri ve kız meslek/meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitimleri sırasında asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar.

  -Özel kurslar, genellikle 8 ay sürmektedir.

  -Ayrıca özel kurslarda müşteri ilişkileri, kozmetik ürün firmaları ile ilişkiler gibi konularda bilgi verilmektedir.  MESLEKTE İLERLEME  -Güzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme ve yükselme birikim ve deneyim ile olabilmektedir.

  -Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar, istedikleri taktirde, ÖSYM'nin bu bölüm için belirlediği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

  -Ayrıca Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS'ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM'nin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarından birine ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. kadın doğum uzmanı nasıl bir meslektir
 3. Güzellik Uzmanı ile ilgili şiir, güzellik uzmanıyla ilgili şiir
 4. Karbonatın mucizeleri, Karbonatla güzelliğinize güzellik katın, karbonatın Güzellik iksiri
 5. Cevizle Güzellik Maskesi, cevizin mükemmel bir güzellik iksir, cildinizin sağlıklı bir gör
 6. Sosyal Hizmetler Uzmanı ne demek, sosyal hizmetler uzmanı hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş