Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mide Spazmı Midede kasılma Mide spazmının sebepleri Mide spazmı nasıl geçer Mide Spazmına Ne Yapılır Genellikle yemek sonrası meydana gelen midede kasılma hissidir.Mide çeperini oluşturan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mide Spazmı Midede kasılma Mide spazmının sebepleri Mide spazmı nasıl geçer Mide Spazmına Ne Yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mide Spazmı

  Midede kasılma Mide spazmının sebepleri Mide spazmı nasıl geçer Mide Spazmına Ne Yapılır

  Genellikle yemek sonrası meydana gelen midede kasılma hissidir.Mide çeperini oluşturan yalız kasların acı veren, kramp çeşidi kasılması. Spazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur.

  Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir. O zaman spazma ikincil mide spazmı ya da sentomatik, yani bir başka hastalığın belirtisi olan mide spazmı denilir. Buna midede ülser, kanser, ivegen gastrit gibi bir hastalık veya mideyle nörovejetatif ilişkisi oian bir başka organın, örneğin onikiparmak bağırsağının bir hastalığı yol açabilir. Böyle bir hastalık sinirsel refleks yoluyla midenin hareket, kasılma-gevşeme yeteneği üzerinde bir dürtü meydana getirir.

  Midenin anatomisindeki bir bozukluğa doğrudan doğruya dayanan spazma ise birincil mide spazmı ya da esansiyel yani asıl mide spazmı denilir. Bu durumda organik bir hastalık rol oynamaz. Bu çeşit mide spazmları mide nevrozundan sinirsel sindirim bozukluğu veya mide bağırlarının son derece duyarlı olan nörovejetatif sinirleri alanında bir bozukluktan, dengesizlikten, güçsüzlükten ileri gelebilir.

  İkincil mide spazmı kendisinin meydana gelmesine sebep olan organik hastalığın çerçevesi içinde incelenir. Oysa birincil mide spazmı kendi başına ve genellikle birdenbire ortaya çıkan bir hastalıktır. Epigastriyum kesiminde duyulan şiddetli ağrılar daha sonra göğüs kafesine doğru ve arkaya, sırta doğru yayılabilir. Bunlar çoğunlukla kramp çeşidi ağrılardır. Bu ağrılar çok artınca, bir an kalp durabilir ve damar çeperleri kasılabilir, yani anjiyospazm olabilir.

  Damar çeperi kasılması en çok deriyi besleyen damarlarda görüldüğünden hastanın rengi birden solar. Bu kadar ivegen mide spazmıyla birlikte çoğu zaman midede bazı başka rahatsızlıklar da olur. Mide bulantısı, geğirme, kusma görülür. Hasta kriz durumunda incelenirse karın boşluğu çeperinin epigastriyum kesiminde sertleştiği anlaşılır. Ağrıyan noktaya bastırınca acı biraz hafifler; bu nedenle hasta yüzükoyun yatmak ister. Kriz süresi çeşitli olabilir; krizin gelişi aç karnına olabildiği gibi tok karnına da olabilir. İki kriz arasında günler, bazen de aylar geçebilir. Aralarda hasta midesinde hiç bir acı, ağrı duymaz Aşırı vücût yorgunluğu, birden iklim değiştirme, adet gecikmesi, çok aşırı duygulanma vb. kriz getiren nedenlerdendir.

  Tedavi için spazmı fiziksel olarak yok edecek yöntemlere, yani sıcak su kesesi koyma, derine sıcaklık veren bir diyatermi uygulama gibi yollara ve atropin, hatta morfinle birlikte atropin gibi ilaçlara başvurulur. Bunlar spazmı açınca, yani kasları gevşetince, ağrı kendiliğinden hafifler.

  Kriz gelmesini önlemek için kasların nörovejetatif gücünü düzene sokucu ilaçlar, örneğin, belladon, papaverin, bromür, valeriyan ve lünal esaslı ilaçlar verilir. Hastaya fazla fiziksel yorgunluktan, aşırı duygulanmalardan kaçınması öğütlenir.

  Mide spazmı bazı hastalarda mide bağırlarının yalnız bir kesiminde görülebilir. Bu da kardiyospazm ve pilorospazm olarak iki çeşittir. Birincide kasılan kardiaz yani yemek borusununun mideye açıldığı nokta, ikincide pilor yani mideden onikiparmak bağırsağa geçilen noktadır. Kardiyospazm da mide spazmı gibi birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır.

  Mide spazmı hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum alanından iletebilirsiniz. Sizin için bir araştırma yapılıp cevap verilmeye çalışılacaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mide Ağrısı Nasıl Geçer Mide Ağrıları İçin Doğal Çözümler
 3. Mide dönmesi belirtileri - mide ağzının tıkanması - mide dönmesinde tedavi
 4. Mide Ağrısı mide ağrısı nedenleri - mide ağrısı bitkisel tedavi - mide ağrısı neden olur -
 5. Mide Duodenum Hastalıkları Doğumsal Mide Anomalileri -Mide Hastalıkları tanı Ve Tedavi Yön
 6. Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. VEdat

  Sponsorlu Bağlantılar
  Merhaba, midemin sağ tarafında ağrı var, yemeklerden sonra midemde muhteşem guruldama sesleri geliyor ve ağrı sağ arka kaburma yayılıyor sebebi gastrit veya reflü olabilir mi ? yada ani kilo alma ve verme. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  Yaklaşık 3 gündür midemde bir kasılma var buda ağrı yapıyor. Biraz geçti derken en ufak bir şeye sinirlendiğimde aşırı tepki gösteriyorum ve midemin ağrısı dayanılmaz oluyor. Ciddi bir sorun olabilir mi yoksa düzelir mi kendiliğinden ?


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş