Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Vitamin Nedir? Vitamin önemi Vitaminler , insan sağlığı için çok önemli olan maddelerdir ve sağlık lı bir vücut için yeteri kadar alınmaları gerekir. Metabolizmanın çeşitli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Vitamin nedir görevleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Vitamin Nedir?
  Vitamin önemi

  Vitaminler, insan sağlığı için çok önemli olan maddelerdir ve sağlıklı bir vücut için yeteri kadar alınmaları gerekir. Metabolizmanın çeşitli fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi için vitaminler anahtar rol oynamaktadır. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlü olması, sindirimin sağlıklı ve verimli yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan maddelerdir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar. Vitaminler enerji içermezler ve vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle, büyük bir kısmı dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.
  Vitaminler, Yağda eriyen vitaminler ve Suda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayrılır.
  Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta depo edilebilebildiği için, vücutta yeteri kadar depolanmışsa uzun süre alınmasalar bile vücut depoladığı vitaminleri kullanabilir.
  A Vitamini, E Vitamini, D Vitamini, K Vitamini
  Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminler ile C vitaminidir. Suda eriyen vitaminler vücutta yeterince depolanamazlar bu nedenle besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.
  B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Vitamin nedir, vitamin hangi besinlerde bulunur?
 3. Hastanenin Görevleri Nedir, Hastanenin Görevleri Nelerdir
 4. Hz Muhammedin görevleri nelerdir, Peygamber Efendimizin Görevleri, Hz. Muhammed'in (sav) p
 5. Tse nedir görevleri nelerdir
 6. Vitamin Nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Vitamin Nedir
  Vitaminler, hücresel metabolik reaksiyonlar için gerekli olan, eksikliklerinde bazı sorunlara neden olan organik bileşiklerdir.

  Vitaminlerin Görevleri Nelerdir

  A vitamini:
  A vitamini eksikliğinde gözde gece körlüğü gibi önemli bozukluklar ortaya çıkar. Deride kuruma ve döküntü görülür. A vitamini büyüme, kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Balık, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı, peynir, domates, havuç, çilek ve yeşil sebzeler A vitaminince zengindir.

  D vitamini: D vitaminin ön maddesi besinlerle vücuda alınır. Bu ön maddeler güneş ışınları ile D vitaminini oluşturur. D vitaminini balık yağıyla doğrudan alabiliriz. D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilmesini ve kemiklerde depo edilmesini sağlar. Balık, karaciğer, süt ve süt ürünleri, tereyağı, yumurta D vitamini bakımından zengindir.

  E vitamini: Günlük yiyeceklerde çokça bulunduğundan eksikliği fazla görülmez. Deri sağlığını korur. E vitamini yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, tahıllar, et, süt ve bitkisel yağlarda bolca bulunur.

  K vitamini: K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Karaciğer, balık, baklagiller, yeşil sebzeler, şeftali ve muzda bolca bulunur.

  B vitamini: Tahıl, yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve sebzelerin çoğunda B vitamini bulunur. Protein, karbonhidrat ve yağların vücutta kullanımı ile ilgili görev yapar. Et, süt, süt ürünleri, tahıllı yiyecekler, taze sebzeler B vitamini yönünden zengin besinlerdir.

  C vitamini: Diş ve diş eti sağlığı için gereklidir. Vücudun mikroplara karşı dirençli olmasında etkilidir. Portakal, mandalina, maydanoz, çilek, kuşburnu, lahana ve domates C vitaminince zengin besinlere örnek olarak verebiliriz. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. misafirim

  çok tşk tam istediğim buydu sağolun


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş