Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Galata Kulesi istanbul , Galata Kulesi nerde , Galata Kulesinin tarihçesi , Galata Kulesi nerede Galata Kulesi İstanbul'da Galata semtindedir ve şehrin en önemli sembollerinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Galata Kulesi istanbul,Galata Kulesi nerde,Galata Kulesinin tarihçesi,Galata Kulesi nerede

  Sponsorlu Bağlantılar
  Galata Kulesi istanbul,Galata Kulesi nerde,Galata Kulesinin tarihçesi,Galata Kulesi nerede
  Galata Kulesi İstanbul'da Galata semtindedir ve şehrin en önemli sembollerinden biridir.Kule 528 yılında inşa edilmiştir.
  Kuleden İstanbul Boğazı, Haliç ve İstanbul, panoramik olarak izlenebilmektedir.

  Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi , Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir.

  1204 yılındaki 4. Haçlı Seferi'nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında İsa Kulesi adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında yeniden yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur.

  Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen her yüzyılda tamir ettirilmiş, 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Osmanlı hükümdarı II. Murat ile yakın ilişkiler kuran Cenevizliler padişahın yardımıyla kulenin yanına ikinci bir kule inşa etmişler ve kuleye de II. Murat'ın adını vermişlerdir. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hıristiyan harp esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat'ın müsaadesiyle burada müneccim Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş, ancak bu rasathane 1579'da kapatılmıştır.

  17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı'nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar-Doğancılar'a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa'da ilgi ile karşılanmış, İngiltere'de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır.

  1717'den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın, ahalinin duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilmekteydi. III. Selim döneminde çıkan bir yangında kulenin büyük bölümü yanmıştır. Onarılan kule 1831 yılında başka bir yangında yine hasar görmüş ve onarılmıştır. 1875 yılında bir fırtınada külahı devrilmiştir. 1965'te başlanıp 1967'de bitirilen son onarımla da kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ayasofya Müzesi Anıtkabir Boğaziçi Köprüsü Galata Kulesi Çanakkale Şehitleri Anıtı Ülkemiz
 3. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Kız Kulesi,Kız Kulesinin tarihi, Kız Kulesi hakk
 4. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Galata Kulesi,galata kulesi tarihi,galata kulesi
 5. izmir saat kulesi,izmir saat kulesi hakkında bilgi,izmir saat kulesi ne amaçla yapılmıştır
 6. Galata Kulesi Tarihi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş