Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Huneyn savaşı (h.8/m.630) Mekke'nin alınması ile Kabe putlardan temizlenmiş , müşriklerin çoğu Müslüman olmuştu. İslâmın ışığı hızla dünyaya yayılıyordu. Mekke yakınlarında oturan Havazin Kabilesi vardı.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Huneyn savaşı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Huneyn savaşı (h.8/m.630)

  Mekke'nin alınması ile Kabe putlardan temizlenmiş, müşriklerin çoğu Müslüman olmuştu. İslâmın ışığı hızla dünyaya yayılıyordu.
  Mekke yakınlarında oturan Havazin Kabilesi vardı. Bunlar putlara tapan kalabalık bir kabile idi. Mekke'deki putların kırılmasından sonra sıra kendi putlarına geldiğini düşünerek Müslümanlarla savaşmaya karar verdiler. Müslümanlara saldırmak üzere Mekke ile Taif arasında Huneyn denilen yerde 20.000 kişilik bir ordu toplandı.
  Peygamberimiz henüz Mekke'den Medine'ye dönmemişti. Düşmanın bu hazırlığını haber alınca 12.000 kişilik bir ordu toplayarak düşmanın bulunduğu Huneyn denilen yere hareket etti.

  Düşman dar bir vadide pusu kurmuştu. Müslümanlar çokluklarına güvenerek düşmanı önemsemediler, gereken tedbirleri almadılar. Sabahın alacakaranlığında İslâm ordusu vadiden geçerken, pusuda bekleyen düşmanın şiddetli hücumuna uğradı. Müslüman ordusu bozuldu ve dağılmaya başladı. Bu durum İslâm'ın geleceği için çok tehlikeli, idi.

  Düşman ordusunun şiddetli saldırılarına cesaretle karşı koyan ve savaş alanında dimdik ayakta duran tek bir kahraman kalmıştı. O da Hz. Muhammed (s.a.s.) idi.
  Peygamberimiz (s.a.s.) dağılan Müslümanları yanına çağırdı. O'nun sesini duyan İslâm ordusu yeniden toparlandı. Düşman üzerine saldırıya geçti. Bu amansız saldırı karşısında düşman ordusu neye uğradığını şaşırdı. Dağılıp kaçmaya başladı. Müslümanlar savaşın başında kısa bir zaman yenik düştükten sonra tekrar zafer kazandılar ve buna çok sevindiler. Düşman savaş alanında çok sayıda esir, binlerce deve, koyun ve çok miktarda gümüş bırakarak kaçtı.

  Bu savaş, Peygamberimiz (s.a.s.)'in cesareti, azim ve sebatı sayesinde kazanılmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Malazgirt Savaşı Kaç Yılında Oldu, Hangi Devletler Arasında Yapıldı, Bu Savaşı Kim Kazandı
 3. Miryokefalon Savaşı Ve Malazgirt Savaşı Arasındaki Benzerlikler Ve Farklılıklar Nelerdir
 4. Hz Muhammedin hendek savaşı, Peygamber Efendimizin Hendek savaşı, hendek savaşının nedenle
 5. Osmanlı-Sırp savaşı,Çirmen Savaşı neden ve sonuçları,Çirmen Savaşının tarihdeki önemi, Çir
 6. Osmanlı Denleti'nin 1. Dünya Savaşı'na girmesi savaşı nasıl etkilemiştir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş