Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

depremden zarar görmemek için neler yapmalıyız bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Doğal Afetler Sırasında Korunmak Ve Zarar Görmemek İçin Evlerde Hangi Tedbirler Alınmalıdı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 40      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Depremden Zarar Görmemek İçin Neler Yapmalıyız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  DEPREMİN ZARARLARINDAN KORUNMA YOLLARI

  Deprem bir doğa olayıdır. Doğa olaylarını önleyemesek de bu olayların karşısında nasıl davranmamız gerektiğini öğrenebiliriz. Deprem olduğunda zarar görmemek için ne yapacağımızı bilmemiz ve hazırlıklı olmamız gerekir. Öncelikle, bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucu, ev yapmaya uygun güvenli alanlara yerleşmemiz gerekir. Aslında depremden zarar görmemizin ve can kayıplarının olmamasının en önemli nedeni, depreme dayanıksız binalar yapılmasıdır. Deprem öncesinde, deprem sonrasında ne yapacağımızı bilmemiz gerekir.
  Deprem Öncesinde: Depremin ne zaman olacağını bilemediğimiz için şimdiden bir plan yapmak en doğru iştir.
  Deprem sırasında ne hissedeceğimizi, korkup korkmayacağımızı şimdiden kestiremeyiz. Ama deprem sırasında yapmamız gerekenleri deprem olmadan uygularsak, deprem sırasında paniğe kapılmayız. Deprem sırasında aile bireyleri farklı yerlerde olabilirler. Bu nedenle depremden sonra ilk dört saat içinde buluşmak için yer tespit etmelidirler. Burada buluşma gerçekleşmeyebilir. Bunun içinde ikinci bir buluşma yeri saptanabilir. Deprem sırasında başımıza kötü olaylar gelebileceği için ilk yardım, yangın söndürme, polis imdat gibi önemli numaraları bilmemiz gerekir. Bunun dışında depremden önce evimizi ve odamızı yeniden düzenlersek daha az zarar görürüz. Örneğin; yatağımızı aynalardan camlardan dolaplardan uzak yerlere yerleştirerek, ağır eşyaları üst raflara koymayarak, üzerimiz düşebilecek eşyaları düşmeyecek şekilde yerleştirerek, yatarken oda kapılarını açık bırakarak, gece yatarken cam kırılmasına önlem olarak perdeleri kapalı tutarak, yatağımızın yanında el feneri ve terlik bulundurarak, kapı yanına sarsıntı sırasında çıkışı engelleyecek dolap masa gibi şeyler koymayarak, devrilecek eşyaları devrilmeyecek duruma getirerek, salonda ve evin diğer odalarında bulunan kitap raflarını dolapları duvara tutturarak, biblo vazo gibi kırılabilecek eşyaları düşmeyecek şekilde yerleştirerek vb. şekilde yaparsak daha azzarar görürüz. Depremde enkaz altında kalabileceğimiz için deprem çantası hazırlamamız gerekir. Deprem çantasına şunları koymamız gerekir:

  a)İlk yardım çantası,
  b)El feneri ve yedek pili ,
  c)Pilli radyo,
  d)Düdük
  e)Bir miktar para
  f)Telefon jetonu veya kartı
  g)Bir şişe su
  h)Bisküvi ve konserve gibi bozulmayacak yiyecekler. Tabi bu yiyecek ve suları belli aralıklarla değiştirmek gerekir.
  ı) İç çamaşırı, çorap, bir hırka yada kazak koyulabilir.

  En önemlisi eğer sürekli kullandığımız bir ilaç varsa mutlaka koyulması gerekebilir. Deprem sonrasında eğer zor durumdaysak, birileri bize ulaşana kadar çantanın içindekilerle idare edilebilir. Diyelim ki deprem olduktan sonra evden çıkamıyorsak çantadaki düdüğü çalarak yerimizi bildirebiliriz. Bu yüzden bizim çanta ulaşabileceğimiz yerde olmalı. Örneğin odamızda yatağımıza yakın bir yerde olabilir. Bu arada yatağımızın yanında bir fener ve bir çift terlik olmasını da unutmamak gerekir. Depremden sonra elektrik kesilebilir, yerlerde cam

  kırıkları olabilir. Deprem sırasında kendimizi şu şekilde koruyabiliriz. Deprem sırasında her şey çok hızlı geliştiğinden düşünme süremiz çok kısadır. Önce bir gürültü duyulur, ardından sarsıntı başlar. Esas yıkıcı sarsıntı birkaç dakika sonra gelir. Çoğunlukla ve ancak birkaç adım atabiliriz. En hızlı biçimde ( önceden bir yer belirlenir ) daha önce belirlediğimiz güvenli bir yere ulaşırız. Öncelikle başımızı ve Boynumuzu korumamız gerekir. Sarsıntı bitene kadar kıpırdamadan yerimizde kalırız. Bu aşamaları bir oyun gibi tekrarlarsak hızımızı arttırabiliriz ve deprem sırasında panik yapmadan yukarıdakileri uygularız. Bu oyunu şu şekilde oynayabiliriz:

  Aileden biri hiç beklenmedik bir zamanda ‘DEPREM’ diye bağırabilir. Bunu duyar duymaz herkes en yakındaki en güvenli yere en hızlı biçimde gider. Daha sonra hareketsiz gittiği yerin ne kadar güvenli olduğu tartışılır. Deprem olduğunda herkesin kendini koruması gerekir. Her şeyden önce deprem anında sakin olmaya çalışılmalıdır. Kapalı bir alandaysak camlardan ve üzerimize düşebilecek, dökülebilecek eşyalardan uzak bir yere sığınılır, dışarıdaysak binalardan telefon ve elektrik direklerinden uzak durulur, yoldaysak yer altı geçitlerinden uzak durulup köprülere yaklaşılmaz. En önemlisi; başımızı ve boynumuzu korumaktır. Bunun için çömelmek veya cenin pozisyonu alınır. Öncelikle cenin pozisyonunu anlatmak istiyorum. Yere yan yatılır, bacaklar iyice karına doğru çekilir, baş ellerin arkasına alınarak göğse doğru yaklaştırılır. İşte cenin pozisyonu budur. Bunlar deprem sırasında yapılacak temel önlemlerdir. Deprem olurken kendimize yardım edebilmek için bazı şeylerin bilinmesi gerekir. Alacağımız önlemler bulunduğumuz yerin önemine bağlıdır.

  EĞER EVDEYSENİZ:
  1)Hemen pencere ve camdan uzak sağlam bir masa veya mobilyanın yanına çömelip yada cenin pozisyonu alınmalıdır.


  2)Özellikle koltuk yanı çamaşır makinesi yada bulaşık makinesi gibi sağlam eşyaların yanına çömelip cenin
  pozisyonu alınmalıdır.
  3)Salonda kitaplık ve kitaplar üzerimize düşebilir. Müzik seti ve televizyon düşebilir. Bu eşyalardan uzak durulması gerekir. Mümkünse bu eşyalar önceden sabitleştirilir.
  4)Deprem sırasında yataktaysanız, hemen yatağın yanına uzanıp cenin pozisyonu alınmalıdır.
  5)Depremden sonra soba, kalorifer, ocak ve televizyon gibi aletler hemen kapatılır.

  EĞER OKULDAYSANIZ:
  -Hemen sıraların yanına yada arasına cenin pozisyonu alarak yatılır, baş ve boyun ellerle yada yumuşak herhangi bir şeyle korunur. Bu arada sıraların ayaklarına tutunur, yüzümüz pencere ve camlarda uzak tutulur.

  EĞER KORİDORDAYSANIZ;
  -Yakında masa ve sıra yoksa duvara karşı cenin pozisyonu alınır.

  EĞER KÜTÜPHANEDEYSENİZ:
  -Kitapların üzerimize düşmeyeceği, pencereden uzak bir yerde cenin pozisyonu alınarak durulur.

  EĞER AÇIK HAVADAYSANIZ:
  1)Pencerelerden, binalardan, elektrik tellerinden ve direklerinden uzak ve boş bir noktaya gitmeye çalışılır.
  2)Eğer gidemiyorsanız, binalardan uzak olmak üzere cenin pozisyonunda yatılır ve eller aşı, boynu koruyacak şekilde beklenilmelidir.

  3)Çocuk bahçesinde kaydırak tahterevalli, salıncak gibi araçlardan uzak durulmalıdır.

  EĞER ARABADAYSANIZ:
  1)Şoföre; direk, alt-üst geçit ve köprülerden uzak bir yerde durulmasını her insanın bilmesi gerekir. Eğer yakında bina, direk ve duvar yoksa arabanın içinde kalınması gerekir.
  2)Çevrede binalar varsa yada tünel gibi bir yerdeyseniz arabadan inip yanına çömelip yada cenin pozisyonu alınmalıdır.

  EĞER TİYATRO YADA SİNAMADAYSANIZ:
  1)Sakin olunulmalıdır.
  2)Yetkililerin anonsları beklenmelidir.
  3)Kapılara koşulmamalıdır.
  4)Sıraların arasına çömelip yada cenin pozisyonu alıp baş korunur.
  5)Eğer üzerinize düşebilecek (tavanda sallanan avize gibi) başka bir yere geçinir.

  EĞER MARKETTE YADA ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDEYSENİZ:
  1)Panik yapılmaz.
  2)Büyük kolonlardan, raflardan ve dolaplardan uzak durulur.
  3)Yangın çıkışlarına, merdivenlere, yürüyen merdivenlere ve asansörlere koşulmaz.
  4)Anonslar dinlenir, mağaza güvenlik personelin uyarıları yerine getirilir.
  5)Satın alınan eşyalar yere bırakılır.
  6)Tezgah yanlarına çömelin yada cenin pozisyonu alınır.
  Bu anlatılanlar çok önemlidir. Ancak sarsıntı durduktan sonrada önlem alınması gerekir.

  DEPREM SONRASI:
  Deprem sonrasında yapmamız gereken en önemli iş yaralı olup olmadığımızı kontrol etmektir. Sakin olmaya çalışılır ve çevredeki seslere kulak verilir. Depremden sonra daha önce belirlediğimiz buluşma yeri düşünülür. Aile ile birlikte değilseniz ve yalnızsanız bu yerlere ulaşılmaya çalışılır. Evden çıkılırken gaz, su vanalarını, elektrik düğmeleri kapatılır yada kapatılması için uyarıda bulunulur. Herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı kibrit yada çakmak gibi alev çıkaran araçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Onun yerine pilli el feneri kullanılabilir. Evden çıkarken çıplak ayakla dolaşılmamalıdır, cam kırıklarına basıp yaralanılabilir. Evden çıkılırken çabuk olsun diye kesinlikle asansör kullanılmamalıdır, tehlikeli olabilir. Merdivenlerden inilmesi tercih edilir. Merdivenler zarar görmüş olabilir, çok dikkat edilmesinde yarar vardır. Bu arada önceden hazırladığımız deprem çantasını almayı unutmamak gerekir. Eğer yetkililer halka anons ediyorsa onlar dinlenilir. Eğer böyle bir duyuru yoksa sarsıntının bittiğinden emin olup açık bir alana çıkmaya çalışılır. Bu durumda eve girilmesinde bir sakınca yoktur. Bütün depremler büyük ve yıkıcı değildir. Bazı depremler çok küçüktür. Böyle bir durumda evimize bir şey olmamıştır ve evimize girmemizde bir sakınca yoktur.

  Ama büyük depremlerde evimiz yıkılmamış olsa bile girmemiz tehlikeli olabilir. Bu durunda da yetkililerin evimizi görmelerini ve girmemizi onaylamalarını beklemek yararlı olur. Bu durumda bir süre evin dışında yaşanılabilir. Dışarıda yaşarken de yetkililerin uyarıları uygulanılmalıdır. Büyük depremlerden sonra sürekli asılsız söylentiler ve asılsız haberler yayılır. Bu asılsız haberlere inanmak kesinlikle yanlıştır. Artçı depremler ve olası depremlerle ilgili haberleri sadece yetkililerden dinlenilmelidir. Bunlar; Kandilli Rasathanesi, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü vb.. Deprem gibi zor durumlarda birbirimizden ayrılmamalıyız. Kendimize yardımcı olduğumuz kadar diğer insanlara yardım etmeliyiz...

  EK BİLGİ:

  DEPREMDEN SONRA YAPILMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEYLER NELERDİR?
  1.Kendinizin ve bulunduğunuz yerdekilerin yaralanıp yaralanmadıklarını kontrol edin ve gereken ilk yardımı yapın.
  2.Ayakkabılarınızı giyin.
  3.Bulunduğunuz yerin emniyetli olup olmadığını kontrol edin. Gaz, su ve elektrikle çalışan her şeyi kapatın; bulunduğunuz yapının hasarını (baca yıkılmaları, duvar çatlakları ve temeldeki hasarları) kontrol edin ve artçı sarsıntılardan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda belirlemelerde bulunun.
  4.Çevreye dağılan malzemeleri toplayın.
  5.Radyonuzu açın. Yetkililerin, hayati önem taşıyan, uyarı ve açıklamalarına aynen uyun.
  6.Acil durumlar dışında telefonunuzu kullanmayın.

  Artçı deprem nedir?
  Ana depremi izleyen daha küçük sarsıntılar dizisidir.

  Artçı depremler ne kadar süre ile devam eder?
  Belli bir süresi yoktur, 1 ay da olabilir 2 yıl da...


  Depremin süresi ne kadardır?
  Bir ile doksan saniye arasında değişir.


  Depremler önceden belirlenebilirimiydi?
  Var olan koşullarda depremin önceden belirlenmesi olanaksızdır.


  Deprem başladı ne yapılmalı?
  1.Sakin olun.
  2.İçerdeyseniz, masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin, başınızı saklayın ve hareket etmeyin. Pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun.
  3.Dışarıdaysanız, binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden uzak durun.
  Araçtaysanız, üst veya alt geçitlerden uzaklaşın, açık bir alanda durun ve aracınızdan çıkmayın.

  Aletle deprem ölçümü ilk kez ne zaman yapılmıştır?

  İlk sismoskop M.S. 132 yılında Çinli filozof Chang Heng tarafından icat edilmiştir. Bu aygıt

  ayaklı bir vazo üzerine eşit aralıklarla yerleştirilmiş 8 tane ejderha başı ile vazonun ayağı üzerine yerleştirilmiş 8 tane kurbağadan oluşur . Kurbağaların açık olan ağızları ejderhalara doğru dönüktür. Deprem sırasında ejderlerden bazıları ağızlarındaki bilyeyi kurbağaların ağzına düşürür. Hangi ejderin bilyesi düşmüşse sarsıntının doğrultusu o yöndedir. Aletin kendi bulunduğu yerde hissedilemeyen yaklaşık 750 km uzaklıklardaki depremleri algılayabildiği söylenmektedir. Aletin gövdesini oluşturan vazonun içerisinde ne tür bir düzenek olduğu bilinmemektedir. Bu konudaki en yaygın görüş, vazo içerisine çok duyarlı bir sarkaç'ın yer aldığı görüşüdür.

  Türkiye’de kaydedilen en büyük depremler hangisidir?

  Aletsel dönemde ülkemizde kaydedilen en büyük deprem 26 Aralık 1939 Erzincan' da olmuştur. Gece yarısı olan depremde yaklaşık 33 000 kişi ölmüştür.

  Türker UZUN
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş