Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Depremden zarar gören insanların sorunları nelerdir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Depremden zarar gören insanlara yardım kampanyası afişleri Depremden zarar gören insanlara yardım kampanyası nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Depremden Zarar Gören İnsanların Sorunları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Depremden Sonra Ortaya Çıkan Sorunlar

  17 Ağustos'un ardından 12 Kasım 1999'da yaşanan Marmara depremleri binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Bunun yanı sıra bu bölge yaşasın veya yaşamasın herkesi bir yönden fiziksel ya da psikolojik olarak etkiledi.

  Yaşanılan bu büyük depremler gibi aniden ortaya çıkan doğal felaketler karşısında fiziksel yaralanma olmasa bile hemen hemen herkes az veya çok farklı şiddetlerde tepkiler gösterirler. Bu tepkiler doğaldır. Bu tepkilerin doğal olduğunu bilmek kişiyi rahatlatır ve olayın yarattığı psikolojik travmadan daha kolay kurtulmasını sağlar.

  Olayın hemen ardından şok tepkisi görülür. Tepki kişiler arasında farklılık gösterir. Bazı kişilerde şok o derece ağırdır ki yüzde hiçbir duygu ifadesi bulunmaz, maskeli bir görünüm taşır. Hatta hiç olaylardan etkilenmediği izlenimi edinebiliriz. Bu süre içinde kişi donuk, uyuşuk ve olayı yatsıyormuş gibi yapar. Kendisi yaşamdan kopmuş gibidir.

  İlk şokun ardından felaket karşısında kişilerin gösterdiği normal tepkiler izlenir.

  Duygusal Tepkiler: Korku, endişe, utanç, öfke, suçluluk, çaresizlik, umutsuzluk ya da duygusal donukluk görülür. Bazen duygular sık sık değişebilir. Duyguların ifadesinde ani iniş ve çıkışlar olur.

  Zihinsel Tepkiler: Akıl karışıklığı, yönelim bozukluğu-içinde bulunulan yeri, zamanı bilememe- kuruntu, dikkat azalması, dikkat yoğunluğunda azalma, hafıza kaybı, istenmeyen anıların tekrar tekrar hatırlanması, kendini suçlama, içe kapanma, hiç konuşmadan düşünme gibi sorunlar yaşanabilir.

  Fizik Tepkiler: Baş ağrısı, bulantı, hazımsızlık, bedensel ağrılar, yorgunluk, uykusuzluk, uyku sorunları, kalp atışlarının düzensizliği,kalbin hızlı atması, iştah bozuklukları, tedirginlik, cinsel istek azalması, ani irkilmeler vb belirtiler görülebilir.

  Sosyal Tepkiler: İş, okul ev, evlilik yaşamında, aile içi ilişkilerde, aile içi rollerin gerçekleştirilmesinde ortaya çıkan sorunlar, huzursuzluk, insanlardan kaçma, kendini terk edilmiş, istenmiyormuş gibi algılama, her şeyi kontrol altına alma isteği ve çabası, aşırı eleştirme, çevre ile çatışma, ilgi azlığı gibi sorunlar yaşamın bir parçası olabilir.

  Doğal felaketin ardından bu tepkileri gösteren kişiler bir süre sonra bunlardan büyük ölçüde kurtulabilirler. Bazı kişiler ise travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozukluğu ve depresyon adını verdiğimiz, yaşanan travma sonunda ortaya çıkabilen bir takım psikolojik sorunları yaşamaya başlarlar.

  * Kendini rüyadaymış, bedeninin dışındaymış veya yaşadıkları gerçek değilmiş gibi yaşayabilir.
  * Başından geçen olayları hiç hatırlamaya bilir.
  * Başından geçen acı olayları unutmak için alkol ve benzeri sakinleştirici, uyuşturucu maddelere yönelebilir.
  * Kendini duygusuz, tepkisiz ve donmuş gibi hissedebilir.
  * Ani öfke patlamaları, aşırı huzursuzluk, panik, yoğun çaresizlik duygusu, ayni düşünce ya da davranışların tekrarını takıntılı bir şekilde yaşayabilir.
  * Yaşama isteğinin azalması, kendine olan saygının ve güvenin azalması, ilgi azalması umutsuzluk gibi ruhsal çöküntü semptomları ile kendini belli eden depresyon içine girebilir.
  * Tekrarlayan huzursuzluk veren anılar ve rüyalar
  * Sanki olaylar yeniden oluyor gibi davranmak ve hissetmek
  * Olay hakkında düşünce, duyguların anlatımından kaçmak, bu konuda konuşmamak
  * Olayın önemli kısımlarını anımsamak
  * Ve tüm bunların günlük yaşamı olumsuz etkilemesi

  Doğal felaketleri yaşayan kişilerin bazılarında bu belirtilerin görülme nedeni;

  * Yaşamını tehdit eden ciddi bir tehlike ile karşı karşıya bulunması
  * Ölümle içice olup onu hissetmiş olmak, ölenleri görmek
  * Evini, eşyalarını komşularını, yakınlarını yitirmiş olmak
  * Yakınlarıyla haberleşme olanağının olmaması, onların desteğinden yoksun kalmak
  * Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, açlık yaşamış olmak
  * Yoğun karmaşık pek çok duyguyu bir arada yaşamak

  DOĞAL FELEKET YAŞAMIŞ OLAN KİŞİLERİN PSİKOLOJİK SORUNLARINI CİDDİ BOYUTLARA ULAŞMADAN ÇÖZMEK İÇİN ALMALARI GEREKEN ÖNLEMLER NELER OLABİLİR?

  Bu tip doğal felaketler yaşayanlar üzerinde araştırma yapan uzmanlar, stres belirtilerini azaltmak, içinde bulunulan olumsuz psikolojik yapıdan kurtulmak ve yeni koşullara uyumu kolaylaştırmak için şu önerilerde bulunmuşlardır.

  Korunun; Kendinizi koruyacak, barınacağınız bir yer bulun. Olabildiği ölçüde sağlıklı bir ortam yaratın , gereksiniminiz olan yiyecek ve içeçek bulun,arada kendi kendinize kalabileceğiniz, rahatlayıp uyuyabileceğiniz bir yer edinin.

  Harekete geçin, Size ve ailenize ait olan özel eşyaları kurtarın. Bu özsaygınızı, amaçlarınızı, yaşama isteğinizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

  İletişim Kurun; Aileniz, yakın arkadaşlarınız ile iletişim kurmaya çalışın,sizi dinleyebilecek birilerini bulup onlara yaşadıklarınızı anlatın. Uzmanlara ulaşmak olanağınız varsa onları tercih edin. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş