Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Petrolün Tükenme Nedenleri Nelerdir Enerji kaynakları içerisinde Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji kaynakları olduğunu daha önceden belirtmiştik. Bugün Yenilenemez Enerji Kaynaklarından Olan ve günümüzde hayatın bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Petrolün Tükenme Nedenleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Petrolün Tükenme Nedenleri Nelerdir

  Enerji kaynakları içerisinde Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji kaynakları olduğunu daha önceden belirtmiştik. Bugün Yenilenemez Enerji Kaynaklarından Olan ve günümüzde hayatın bir çok alanında belirleyici olan Petrolün Tükenme Nedenlerini Paylaşmak istiyorum.Öncelikle Petrolün Tarihçesini sizinle Paylaşmak istiyorum.

  PETROLÜN TARİHÇESİ VE İLK KEŞFİ

  Petrolle ilk tanışma, M. Ö . 3000 yıllarında Mezopotamya’da gözlenen yarı katı ve çamurlu bir maddenin çatlaklar arasından sızması ile olmuştur. Sızıntı kaynaklarının en ünlüsü Babil Şehri civarındaki Hit Bölgesi, şimdiki adıyla Bağdat’tır.

  M.Ö. 3200 : Mezopotamya’da ve Babil kulesinde; asfalt ve harç

  M.Ö. 1700 : Çin’de ısıtma aracı

  1815 : Çekoslovakya-Prag’da cadde aydınlatması

  1857 : Romanya- Petrol üreten tek ülke

  1800 lü yılların sonu ve 1900 lerde petrol her gün artan oranda kullanılmaya başladı. Önceleri Sadece bazı makinelerin çalıştırılması ve gemicilik gibi alanlarda kullanılan petrol, petrolden oluşturulan türevlerinin artması ve Otomobillerin yaygınlaşması ile zirve noktasına 20 Yüzyıl sonları ve 21. yüzyıl ilk yıllarında çıkmıştır. Ancak fosil yakıtlardan olan Petrol ve Türevleri artan tüketim miktarları ve kısıtlı kaynaklar nedeni ile risk oluşturmaktadır. Tüketim miktarındaki artış bu hızla devam ederse önümüzdeki 50 Yılda Petrol Rezervlerinin tükeneceğini düşünmekteyim. Tabi alternatif kaynaklar bulursun bu süre biraz daha uzayacaktır. Dünya ülkeleri ve Türkiye olarak artık fosil kaynaklı yakıtlardan uzaklaşıp alternatif enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.
  Yenilenemez Enerji Kaynakları

  Günümüzde yenilenemez enerji kaynaklarının kullanım oranı %95′in üzerindedir. Bu nedene önümüzdeki 50 sene içerisinde doğalgaz ve petrol gibi en yaygın kullanılan fosil enerji kaynaklarının tükeneceği öngörülmektedir. Toplam enerji kullanımında %5 gibi düşük seviyelerde kalan güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ise, gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Fosil yakıtların tükenmesiyle yenilenebilir kaynaklara yönelineceği aşikardır.
  Aslında doğada yenilenemeyen enerji türü yoktur fakat bazı enerji kaynakları meydana gelişlerinin bir sebebi olarak yenilenmeleri çok uzun süreler almaktadır. Bu nedenledir ki bunlar, yenilenemez enerji kaynakları olarak adlandırılmıştır. Doğalgaz, kömür, petrol ve bor yenilenemez enerji kaynaklarıdır.
  Ülkemizdeki Yenilenemez Enerji Kaynakları
  Doğalgaz: Dünyada ısınmada %75 gibi bir oranla en çok kullanılan yakıt türüdür. Dünyanın toplam enerji tüketiminin ise, %22′sini karşılamaktadır. Çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Ülkemizde kullanılan doğalgazın tamamına yakının komşu ülkelerimizden temin etmekteyiz.
  Kömür: Yeraltında bulunan sertleşmiş hayvan fosillerinin oluşturduğu kolayca yanabilen siyahımsı bir maddedir. Ülkemizde en çok bulunan kömür türü linyit olup, yaygın şekilde kullanılmaktadır. Taşkömürü ise, Zonguldak, Ereğli ve Amasra bölgelerindeki kömür yataklarından çıkartılır. Buradaki madenlerde çıkartılan taşkömürleri yüksek kalori vermeleri ve pahalı olmaları nedeniyle daha çok demir-çelik sanayilerinde kullanılmaktadır.
  Petrol: Türkiye’de fazla petrol yatağı bulunmadığından %90′ına yakınınn ithal ederiz. Türkiye’de bulunan petrol yataklarının ise % 98′i Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılan petrolümüzün tamamı ve ve ithal edilen petrolümüz, İzmir’deki Aliağa, Mersin’deki Ataş, İzmit’teki İpraş ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.
  Bor: Dünyadaki bor rezervinin %70′i sadece Türkiye’de ege bölgesinde bulunmaktadır. Kalan borun tamamına yakını yani %30′luk kısmı ise ABD’de bulunmaktadır. Türkiye’de borun bulunduğu yerler Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Petrolün Kullanım Alanları Nelerdir Kısaca
 3. Ülkemizde Ve Dünyada Nesli Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Bitki Ve Hayvan Türleri
 4. ham petrolün ayrıştırılması metodları
 5. Petrolün Donma Noktası Var Mıdır?
 6. Ne olur Tükenme Sabrım..
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş